Valsts finansētais asistenta pakalpojums

Asistenta un pavadoņa pakalpojuma mērķis ir sniegt atbalstu personai ar invaliditāti tādu darbību veikšanai ārpus mājokļa, kuras persona funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nevar veikt patstāvīgi, kā arī veicināt personu ar invaliditāti mobilitāti un iesaistīšanos sabiedriskajā dzīvē, kā arī lai atslogotu personu ar invaliditāti ģimenes locekļus. Asistents palīdz personai nokļūt vietā, kur persona mācās, strādā, saņem ārstniecības un sociālos pakalpojumus, pavada brīvo laiku, iepērkas. Sniedz atbalstu arī šo pakalpojumu saņemšanā. Personai ar redzes invaliditāti asistents palīdz apgūt profesionālās pamatizglītības, profesionālās vidējās izglītības un augstākās izglītības programmu.

Asistents var būt fiziska persona, kurai ir darba vai personiskā pieredze saskarsmē ar cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām, kā arī šos pienākumu var veikt radinieks, tuvinieks vai cits cilvēks, kuram ir pieredze saskarsmē ar personu ar īpašajām vajadzībām un kuram persona uzticas.

Šo pakalpojumu var saņemt persona ar I vai II invaliditātes grupu, kurām ir redzes, kustību vai garīga rakstura funkcionēšanas ierobežojumi vai VDEĀVK ir noteikusi medicīniskas indikācijas vieglā automobiļa speciālai pielāgošanai un pabalsta saņemšanai transporta izdevumu kompensēšanai, kā arī persona no 5 līdz 18 gadu vecumam, ja ar VDEĀVK atzinumu ir nepieciešama īpašā kopšana sakarā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem.

Lai saņemtu asistenta pakalpojumu, nepieciešams vērsties Ventspils Sociālajā dienestā, jo pilngadīgām personām ar I vai II invaliditātes grupu asistenta pakalpojuma nepieciešamību vērtē un nosaka pašvaldības sociālais dienests, atbilstoši MK noteikumu Nr.316 1. pielikumā “Asistenta pakalpojuma nepieciešamības novērtēšana ārpus mājas vides un atbalsta intensitātes noteikšana” noteiktajiem kritērijiem.

Personām ar I vai II invaliditātes grupu asistenta pakalpojuma apjoms tiek noteikts saskaņā ar MK noteikumu Nr.316 1.pielikumā “Asistenta pakalpojuma nepieciešamības novērtēšana ārpus mājas vides un atbalsta intensitātes noteikšana” noteiktajiem kritērijiem – no 15 līdz 160 h/mēnesī. Asistenta pakalpojumu var pieprasīt šādiem mērķiem:

– lai strādātu algotu darbu, gūtu ienākumus no saimnieciskās darbības, studētu augstskolā vai koledžā, vai nodarbotos ar parasportu (80 vai 160 h/mēnesī, atkarībā no noteiktā atbalsta intensitātes koeficienta);

– lai nokļūtu uz pamata, vidējās vai profesionālās izglītības iestādi vai no tās, lai pildītu biedrības, nodibinājuma vai kapitālsabiedrības valdes locekļa pienākumus (60 vai 120 h/mēnesī, atkarībā no noteiktā atbalsta intensitātes koeficienta);

– lai veiktu brīvprātīgā darbu (tikai oficiāli noformētas līgumattiecības), nokļūtu uz dienas aprūpes centru vai specializēto darbnīcu vai atgrieztos no tās, saņemtu regulāras (ne retāk kā reizi nedēļā) ārsta nozīmētas medicīniskas hemodialīzes procedūras vai simptomātisku terapiju, ja personai ir konstatēts ļaundabīgs audzējs (40 vai 80 h/mēnesī, atkarībā no noteiktā atbalsta intensitātes koeficienta).

– lai veiktu citas darbības, piemēram, apmeklētu ārstu, sociālos pasākumus (15 vai 30 h/mēnesī, atkarībā no noteiktā atbalsta intensitātes koeficienta).

Bērniem ar invaliditāti:

vispārējā gadījumā – 80 h/mēnesī, savukārt, ja bērns regulāri (vismaz reizi nedēļā) saņem ārsta nozīmētas medicīniskās procedūras vai rehabilitācijas pakalpojumus – 100 h/mēnesī.