Pieredzes apmaiņas brauciens uz Vāciju 2023. gada 12. – 15. marts

Sadarbībā ar biedrību “Latvijas Samariešu apvienība” uz Samariešu apvienībām Hamburgā un Štrālzundē pieredzes apmaiņā devās Kaspars Vitenbergs – Izpilddirektora 1.vietnieks – Administrācijas vadītājs; Una Lapskalna – Ventspils Sociālā dienesta vadītāja un Gundega Mekša –  Ventspils Sociālās aprūpes nams „Selga” direktore.

No sadarbības partneru “Latvijas Samariešu apvienība” puses braucienā devās Andris Bērziņš – valdes priekšsēdētājs, Andis Sukurs – Ventspils nodaļas vadītājs, kā arī Sandra Naida – Aprūpes centra “Senrīga” vadītāja.

Brauciena laikā tika apmeklētas un iepazītas tādas iestādes kā:

Veco ļaužu pansionāts “Lupine”.

Izveidojusi biedrība “Samariešu apvienība” Hamburgā. Pansionātā tiek nodrošināts ģimeniskai videi pietuvināts pakalpojums ar speciālu pieeju personām ar demenci, kas sevī ietver pielāgotu fizisko vidi un nodrošinot personalizētu pakalpojumu. Pansionātā pakalpojumu nodrošina profesionāls personāls – aprūpētāji ar specializēto izglītību, ko iegūst, mācoties četrus gadus kā arī aprūpētāja palīgs.

Biedrība “Samariešu apvienība”.

Arbeiter-Samariter-Bund Hamburg izpilddirektors Jens Brauer. 1888.gadā izveidota biedrība,  Štrālzundē ir no 1980.gada.

Darbības jomas:

    • neatliekamā medicīniskā palīdzība;
    • pakalpojumu nodrošināšana: specializētais transports, īslaicīgā un ilglaicīgā aprūpe gan mājās, gan institūcijā, dienas aprūpes centrs, grupu māja, īslaicīgā uzturēšanās mītne, u.c.;
    • brīvprātīgais darbs;
    • ziedojumu pieņemšana un piegādāšana, u.c.

Aprūpētā dzīvesvieta.

Pakalpojums izveidots 2013.gadā ēkā ar 4.stāviem, to nodrošina biedrība “Samariešu apvienība”. Aprūpētās dzīvesvietas pakalpojumu saņem 18 īrnieki ar dažādām aprūpes vajadzībām. Pakalpojumu nodrošina viens aprūpes cilvēks uz 6 klientiem dienā.

Pašvaldības aprūpes iestāžu kopums.

Sociālais uzņēmums. Izveidots 28.03.1993., apvienojot 3 aprūpes centrus. Apvienotas septiņas dažādas iestādes. Papildus esošajā teritorijā iebūvēti divi bērnudārzi, ģimenes ārsta prakse, sporta komplekss senioriem. 2016.gadā izveidota aprūpes viesnīca līdz 90 iemītniekiem ar pieejamiem dažādiem speciālistiem, piemēram psihiatru, podologu, utt. 2018.gadā tika izveidota Hospisaprūpes iestāde. Tiek nodrošināts Atelpas brīža pakalpojums. 2024.gadā plāno veidot bērnu hospisaprūpes iestādi.

Pašvaldības iestādes speciālisti izvērtē, kāda aprūpes forma cilvēkam ir nepieciešama un atbilstoši tiek nodrošināts pakalpojums. Galvenokārt aprūpes pakalpojumu cenšas nodrošināt cilvēkam mājās. Lai to nodrošinātu, tiek pielāgota dzīvesvieta, bet ja nav iespējams mājās nodrošināt pakalpojumu, tad tiek izvēlēta institucionālā aprūpes forma.

Pakalpojuma apmaksa: slimo kase, klients pats. Ja nepietiek līdzekļu pakalpojuma apmaksai, tad palīdz sociālais dienests.

Biedrība Sarkanais krusts Patversme.

Patversme atvērta tika 2007. gadā. Patversme pieejama 24/7, tās kapacitāte ir 44 klientu vietas. Pakalpojums ir ar augstām prasībām pret klientiem –  tiek veikts darbs ar cilvēku – kādēļ kļuvis par bezpajumtnieku, tiek nodrošināta medicīniskā palīdzība atkarību ārstēšanā. Vecākais patversmē mītošais klients ir 82 gadus vecs, kuram aprūpe mājās tiek nodrošināta patversmē. Vidējais uzturēšanās ilgums patversmē 1 gads 8 mēneši. Ir veiksmes stāsti ar atgriešanos patstāvīgā dzīvē. Patversmes misija ir ģimeniska vide, kur viens otram palīdz.

Patversmes infrastruktūra veidota no ziedojumiem, projektiem u.c. Labiekārtošanas darbus un remontus kā sabiedriskos darbus veic cilvēki, kuri atbrīvoti no ieslodzījuma. Štrālzundē ir arī klienti, kuri nevēlas doties uz patversmi ikdienā,  bet ierodas tikai tad, kad ir ļoti auksti. Patversmes pakalpojumu 17.03 eiro diennaktī apmaksā klienti, kuriem ir ienākumi, turpretim sociālais dienests apmaksu veic par tiem, kuri paši nespēj norēķināties.

Štrālzundes domes darbinieki.

Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi par:

    • sociālās aprūpes nodrošināšanu senioriem;
    • pakalpojumiem bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības;
    • vienošanās par sadarbību.

Secinājumi.

    1. Aprūpes pakalpojums maksimāli tiek organizēts un nodrošināts personas dzīvesvietā, veicot arī fiziskās vides pielāgošanu.
    2. Institucionālā aprūpe tiek nodrošināta, ja personas dzīvesvietā ir objektīvi iemesli, kāpēc nevar nodrošināt pakalpojumu.
    3. Par aprūpes pakalpojumu maksā: Slimo kase, persona pati, ja pakalpojuma maksu nesedz, tad palīdz sociālais dienests.

Ņemot vērā, ka ir ievērojams darbinieku trūkums, kuri ir gatavi strādāt institūcijās, tad institucionālās aprūpes iestādes nevar uzņemt klientus un aprūpes pakalpojums tiek nodrošināts personas dzīvesvietā