Atgādinām, ka Latvijā kopš 2022.gada 1.augusta darbiniekiem ir tiesības uz aprūpētāja atvaļinājumu
Darba likuma 153.panta 13. daļa paredz, ka darba devējs piešķir atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas, ja to pieprasa darbinieks, kuram nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku, bērnu vai citu tuvu ģimenes locekli, vai personu, kura dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā un kurai nopietna medicīniska iemesla dēļ nepieciešama būtiska aprūpe vai atbalsts (aprūpētāja atvaļinājums).
Aprūpes vajadzība var rasties gan tuvinieka akūtu veselības traucējumu gadījumā (piemēram, nelaimes gadījums vai pēkšņa, smaga saslimšana), gan arī ilgstošu veselības traucējumu gadījumā, kad var būt noteikta invaliditāte un īpašas kopšanas nepieciešamība.
Šādu atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par piecām darba dienām viena gada laikā. Darbiniekam ir tiesības izmantot šādu atvaļinājumu pa daļām. Darbiniekam ar iesniegumu par aprūpētāja atvaļinājuma piešķiršanu jāvēršas pie sava darba devēja.
Ja darba devējs vēlas pārliecināties par aprūpētāja atvaļinājuma piešķiršanas pamatotību, darbiniekam pēc darba devēja pieprasījuma ir jāuzrāda informācija, kas ļauj pārliecināties par šāda nopietna medicīniska iemesla esamību. Darbiniekam ir tiesības uzrādīt tā rīcībā esošu dokumentu, kas saturiski darba devējam apliecina nepieciešamo informāciju. Piemēram, ārstējošā ārsta, t.sk. pēc izrakstīšanās no slimnīcas (parasti lieto stacionārās ārstniecības iestādes), izsniegtu izziņu (lieto Ministru kabineta 2006.gada 4.aprīļa noteikumu Nr.265 “Medicīnisko dokumentu lietvedības kārtībā” 12. pielikuma veidlapu 0/27u), kurā norādīta informācija, ka personai vai prasītāja ģimenes loceklim veselības stāvokļa dēļ ir ierobežotas pašaprūpes iespējas un nepieciešams atbalsts (netiek norādītas ne diagnozes, ne citi sensitīvie dati). Tāpat darbinieks var izmantot aprūpējamai personai izdotu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību.
Pamatojoties uz Tiesībsarga veikto padziļināto aptauju, salīdzinoši neliela sabiedrības daļa ir informēta par aprūpētāja atvaļinājumu un iespējam to izmantot, tādēļ lūdzam situācijā, kad personai varētu būt nepieciešams izmantot aprūpētāja atvaļinājumu, sniegt tai informāciju par tiesībām izmantot aprūpētāja atvaļinājumu.
Vienlaikus pielikumā pievienojam īsu informatīvu uzskates materiālu, kuru lūdzam izvietot sociālā dienesta telpās redzamās vietās.
Papildus informējam, ka darba devējam ir pienākums piešķirt aprūpētāja atvaļinājumu. Gadījumos, kad darba devējs atsakās piešķirt aprūpētāja atvaļinājumu, un darbinieks un darba devējs nevar vienoties pārrunu ceļā, darbiniekam ir tiesības vērsties Valsts darba inspekcijā, jo tā uzrauga un kontrolē darba tiesisko normatīvo aktu prasību ievērošanu. Kontakti: https://www.vdi.gov.lv/lv/iestades-kontakti
Informāciju sagatavoja Labklājības ministrija.