Jūlijā aprit 30 gadi, kopš Ventspilī izveidoti pamati šodienas Sociālajam dienestam.
Sociālā dienesta pirmsākumos nebija klientu šodienas izpratnē, jo palīdzība tika sniegta visiem iedzīvotājiem vai iedzīvotāju grupām, kurām konkrētajā brīdī tā bija visvairāk nepieciešama. Sociālais dienests savulaik bijis arī starpnieks pirmās nepieciešamības pārtikas un rūpniecības preču iegādes talonu izsniegšanai iedzīvotājiem.
Šodien vairāk nekā 8 000 Ventspils iedzīvotāji ir sociālās palīdzības un cita veida pašvaldības atbalsta saņēmēji, ieskaitot sociālos pakalpojumus un profesionālu sociālo darbu. Dienestā strādā 42 darbinieki – sociālās palīdzības organizatori, sociālie darbinieki, u.c. Tiek sniegta sociālā aprūpe un rehabilitācija gan pieaugušajiem, gan bērniem. Daudzi darbinieki, kuri strādā no Sociālā dienesta pirmsākumiem, šobrīd izauguši par vadītājiem un zinošiem speciālistiem.
Izveidota cieša sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām, lai nodrošinātu aizvien kvalitatīvāku un plašāku sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu klāstu iedzīvotājiem. Pēdējo gadu laikā nemitīgi pārskatīti un pilnveidoti saistošie noteikumi, reaģējot uz iedzīvotāju vajadzībām.
Sociālajā dienestā pēc palīdzības var vērsties ikviens Ventspils pašvaldības iedzīvotājs, kurš nonācis sarežģītā situācijā, kad nepieciešams saņemt sociālo palīdzību vai sociālos pakalpojumus.
Sociālie darbinieki veic sociālo darbu ar personām, ģimenēm un personu grupām, palīdz tām identificēt, atrisināt vai vismaz mazināt sociālās problēmas, izmantojot personas (ģimenes) resursus un piesaistot citas atbalsta sistēmas.
Sociālā dienesta speciālisti sniedz iedzīvotājiem konsultācijas gan par trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa saņemšanas nosacījumiem, gan par pašvaldības nodrošinātajiem sociālajiem pabalstiem un sociālajiem pakalpojumiem.
Ventspils pilsētas iedzīvotājiem tiek nodrošināta iespēja saņemt plašus dažādu sociālo pabalstu un sociālo pakalpojumu veidus.