Ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma sniegšanas vietu Ventspilī veidos Skroderu ielā 13 un 13A

Lai nodrošinātu bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem iespēju augt un dzīvot pēc iespējas ģimeniskai videi pietuvinātos apstākļos un mājoklī, kas līdzinās  ģimenes mājoklim, Ventspils pilsētas dome uzsāka projekta “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Ventspils pilsētas pašvaldībā” (turpmāk – Projekts) īstenošanu.

Ventspils pilsētas dome jau š.g. 21.janvārī pieņēma lēmumu veidot ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma sniegšanas vietu Skroderu ielā 13 ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem, bet, ņemot vērā apstākli, ka ēkai Skroderu ielā 13 kā kultūrvēsturiskajam mantojumam ir jāsaglabā oriģinālā jumta konstrukcijas forma, kā rezultātā šajā ēkā nav iespēja izveidot nepieciešamās telpas, Ventspils pilsētas dome nolēma papildu telpas ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu sniegšanai veidot arī blakus esošajā ēkā Skroderu ielā 13A.

Ēka Skroderu ielā 13 un 13A, kā minētā pakalpojuma sniegšanas vietas, ir izraudzītas tādēļ, ka to tuvumā atrodas gan valsts, gan pašvaldības iestādes, pirmsskolas un vispārējās izglītības, interešu izglītības iestādes, kultūras un sporta infrastruktūra. Turklāt ēkas Skroderu ielā 13 un 13A atrodas Valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa – Vecpilsētas teritorijā, un realizējot Projektu tiks nodrošināta arī Ventspils pilsētas infrastruktūras attīstība, atjaunojot abas Ventspils vecpilsētas ēkas un apkārtējo vidi ap tām.

Ventspils pilsētas bāriņtiesa aktīvi darbojas, lai ārpusģimenes aprūpē esošie bērni tiktu uzņemti audžuģimenēs, kā arī vispārējā tendence liecina, ka ārpusģimenē esošo bērnu skaits Latvijā samazinās. Sākotnēji tika plānots, ka ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma infrastruktūrā nepieciešams paredzēt 16 vietas āspusģimenes aprūpē esošiem bērniem, tomēr ņemot vērā tendenci, to skaits samazināts līdz 12 vietām.

Pēc ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu īstenošanas Skroderu ielā 13 un 13A paredzēts, ka bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem būs iespēja augt un dzīvot pēc iespējas ģimeniskai videi pietuvinātos apstākļos. Ikdiena bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem risināsies līdzīgi, kā tas noris ģimenē – tiks gatavots ēdiens, veikta dzīvokļa uzkopšana, gatavoti mājas darbi skolai, atbilstoši budžetam plānoti tēriņi, tāpat bērni dosies uz skolu un interešu pulciņiem. Ikdienā kopā ar bērniem būs auklītes un audzinātājas, kuras nodrošinās bērnu aprūpi, palīdzēs un atbalstīs bērnus, kā arī visos ar ikdienas dzīvi saistītos jautājumos iesaistīs bērnus, atkarībā pēc viņu spējām un vecumposma, palielinot atbildību par ikdienas dzīves organizēšanu ģimeniskā vidē, kā arī veicinot bērnu spējas un gatavību patstāvīgai dzīvei.